kanały o nauce
NAUKA

Kanały Youtube o nauce – dla tych, którzy lubią wiedzieć #najlepsza5

Żyjemy w niezwykłych czasach – jeśli rozwój jest dla Ciebie ważny, nie musisz wychodzić z domu, aby się uczyć. Dziś w cyklu #najlepsza5, do którego będę chciała wracać raz na jakiś czas, pokażę Wam moje ulubione kanały Youtube o nauce. Warto je śledzić, jeśli chcecie być na bieżąco z nowinkami w świecie wiedzy.

Kilka słów o cyklu #najlepsza5

W tym cyklu będę zamieszczać bardzo subiektywną listę najlepszych kanałów, filmów, książek, profili na dany temat. Wszystko będzie kręcić się wciąż wokół szeroko pojętego rozwoju (pamiętaj, że mądry odpoczynek to też rozwój!), ale będziemy pochylać się nad wieloma dziedzinami. Dlaczego 5? Bo sama bardzo często korzystam z poleceń, ale lubię, kiedy wybrana jest esencja tematu, kiedy nie poświęcam czasu na wybór, a mogę obejrzeć/przeczytać wszystko!

Ponieważ, jak wspomniałam, wybór jest subiektywny, chciałabym, żebyście tworzyli ten cykl wspólnie ze mną i wytypowali swoją #najlepsza5 w temacie i podzielili się nimi ze mną w komentarzach. A może sami jesteście autorem źródła wiedzy, które zainteresuje ciekawych świata? Śmiało! To miejsce dla Was!

Kanały Youtube o nauce – #najlepsza5

1. Kurz Gesagt – in a Nutshell

Jest to kanał w języku angielskim (nawet nie zauważycie, kiedy podszkolicie rozumienie ze słuchu!). Na tym kanale znajdziecie wiedzę na najbardziej aktualne tematy w pigułce przedstawioną w formie przystępnych, ale świetnie przemyślanych, kolorowych animacji. Tematyką obejmują wszystko, co ważne – od problemów klimatycznych, po odżywianie, medycynę i kosmos. Co dodatkowo zachęca do oglądania to krótka, zwięzła forma oraz bardzo obiektywne podejście do tematu – nie znajdziecie tam subiektywnych opinii, tylko fakty. Zresztą, sami zobaczcie trailer kanału:

httpss://www.youtube.com/embed/_27eD49ePQE

2. Uwaga! Naukowy Bełkot

Dawid Myśliwiec, bo tak nazywa się twórca kanału jest chemikiem, ale bardzo rzetelnie, posługując się wiarygodnymi źródłami przedstawia wiedzę na wiele tematów dotyczących życia codziennego, ale też takich dla bardziej wymagających lub wyspecjalizowanej w danej dziedzinie. Poniżej temat autyzmu poruszony naprawdę z wielu stron w bardzo ciekawy sposób, poparty wiedzą z kilkunastu książek i artykułów:

httpss://www.youtube.com/embed/thqQ-hPcChg

3. Emce

Kanał prowadzony przez przesympatyczną Huyen, która pomaga nam zrozumieć naturalne, powszechne procesy zachodzące wokół nas. Robi to na rozmaite sposoby – poprzez doświadczenia, wywiady z ekspertami, aż wreszcie pokazywanie własnoręcznie rysowanych animacji poklatkowych. Te świetnie dopracowane filmu ogląda się bardzo przyjemnie nie tylko ze względu na treści.

httpss://www.youtube.com/embed/9awyc66T-B0

4. Kasia Gandor

I znów mamy odmienną formę – Kasi filmy przypominają bardziej pogawędki o nauce (choć niesamowicie merytoryczne), niż wykłady. Dzięki temu świetnie się ich słucha i ogląda. Kasia wiele mówi o zmianach klimatycznych, kwestiach społecznych, ale poleca też świetne książki (na ślepo wpisuję je zawsze w listach do św. Mikołaja 😉 jeszcze ani razu się nie zawiodłam!)

httpss://www.youtube.com/embed/aQWZY-j9Lqw

5. Nauka. To lubię!

Tomasz Rożek kojarzy mi się najbardziej z obalaniem mitów i to mi odpowiada najbardziej. Często nawiązuje do głośnych tematów i walczy z dezinformacją, pokazując wyniki badań, artykuły naukowe. Oprócz tematów ważnych naukowo, porusza też te ważne społecznie, jak zagrożenia w internecie, czy FOMO. Ma kilka świetnych cykli, które obejrzałam z ogromnym zainteresowaniem. Na początek polecam cykl o polskich naukowcach.

httpss://www.youtube.com/embed/M6IQToPnE78

P. S.

Tak, wiem, miało być 5. Ale na koniec wrzucę Wam jeszcze jako gratis serię “Czytamy Naturę” Łukasza Lamży z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pan Łukasz czyta razem z nami na ekranie artykuły z czasopism naukowych Nature i Science i objaśnia prostym językiem opisane w nich zjawiska. Uwielbiam “czytać Naturę”!

httpss://www.youtube.com/embed/i1_5Z3IIhVE

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, skąd wziął się pomysł na bloga o rozwoju, przeczytaj mój pierwszy wpis!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments