jak napisac cv
BIZNES,  ZARZĄDZANIE SOBĄ

Jak napisać CV?

Internetowy rynek pracy jest tak rozbudowany, że z szukania pracy można by było stworzyć pełnoetatowe stanowisko. Czas spędzony na wysyłaniu aplikacji nie zawsze jednak przekłada się na liczbę otrzymanych ofert. Rekruterzy mają mnóstwo powodów, aby odrzucić aplikację, ale często pierwszym z nich jest CV. Jak napisać CV, które wyróżni się w tłumie?

Nie jestem rekruterem, ani pracownikiem HR, ale poszukiwanie pracy poza profilem mojego wykształcenia uniwersyteckiego, a później zmiana branży sprawiły, że musiałam bardzo starannie dopracować składane aplikacje i wyeksponować w nich swoje najmocniejsze strony oraz dodatkowe projekty. Podzielę się z Wami 5 sposobami na to, jak stworzyć skuteczne CV, które bardzo pomogły mi, kiedy szukałam pracy.

Przede wszystkim warto wyobrazić sobie od początku do końca proces analizy aplikacji przez rekrutera. Od momentu otwarcia maila z CV, aż po decyzję przepuszczenia kandydata do kolejnego etapu. Przeanalizuj te kroki i zastanów się, co w każdym z nich może pójść nie tak i jak wyróżnić się od innych kandydatów na każdym z tych etapów..

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

Niestety brak klauzuli potrafi zdyskwalifikować dobre CV już na samym początku. Prawo nie nakłada obowiązku umieszczania klauzuli w CV, ale wciąż wielu pracodawców jej wymaga, często nawet nie pisząc o tym w ogłoszeniu. Stąd, najlepiej umieścić klauzulę na wszelki wypadek. Oczywiście dostosuj jej treść do warunków przetwarzania danych przez potencjalnego pracodawcę (w ogłoszeniu może być podana treść klauzuli, możesz też użyć gotowej, uzupełniając ją nazwą firmy).

Uniwersalna klauzula:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Monika Juniewicz opisała wyczerpująco kwestię umieszczania klauzuli w CV – warto zajrzeć, aby upewnić się, że jej brak Was nie zdyskwalifikuje..

Treść e-maila z aplikacją

To pierwszy krok, w którym możesz na starcie wyróżnić się pośród konkurencji lub wtopić się w tłum. To dobre miejsce, żeby zainteresować rekrutera swoją osobą, podkreślić Twoje atuty lub rozwiać na starcie wątpliwości, które mogą pojawić się podczas czytania CV. Tu możesz wyjaśnić np. dlaczego szukasz pracy w innym mieście. Możesz też wspomnieć, że jesteś otwarty na zmianę miejsca zamieszkania, albo na konkretną formę współpracy. Dlatego warto przyłożyć się do treści maila z aplikacją, zamiast korzystać z gotowych szablonów w serwisach rekrutacyjnych.

Bądź widoczny “na pierwszy rzut oka”

Niestety jest coś jeszcze, co może sprawić, że Twoje CV zostanie odrzucone – pierwsze wrażenie. Pamiętaj, że najprawdopodobniej rekruter ma do przejrzenia wiele aplikacji, może być zmęczony, może być obciążony innymi obowiązkami. To wszystko może sprawić, że zbyt szybko odrzuci Twoje CV, bo ulegnie mylnemu wrażeniu, że nie ma w nim nic ciekawego. I to tylko z powodu mało przyjaznego formatowania, czy braku wybijających się elementów, które przykuwają uwagę. Jakie to elementy? To w dużej mierze zależy od branży. Może to być np. niestandardowy layout CV, zdjęcie, odpowiednie użycie kolorów, czy formatowania tekstu.

Zastanów się, co jest Twoim największym atutem

Pomyśl, co wyróżnia Cię pośród innych kandydatów. Czy masz świetne wykształcenie, którym niewiele osób może się pochwalić, a może bardzo bogate doświadczenie zawodowe lub nietypowe umiejętności? Może pracowałeś u lidera branży? Skonfrontuj to z wymaganiami opisanymi w ofercie stanowiska i ustal, jak przełożysz to na warstwę wizualną CV. To właśnie od tego powinna zależeć struktura i formatowanie tekstu. Zdecyduj, które elementy mają się znaleźć na górze, co pogrubić, pokolorować, gdzie powiększyć czcionkę. Dobre CV to takie, gdzie żaden element nie jest przypadkowy – kolory, czcionki, bloki tekstu – każdy z nich musi przekazywać komunikat.

Bądź samokrytyczny, ale nie przesadnie skromny

Chwal się! Wspomnij o szkoleniach, które odbyłeś, wolontariacie, dodatkowych projektach, które prowadziłeś (nawet jeśli były pro bono, albo w ramach poszerzania zainteresowań). Przy każdym doświadczeniu koniecznie opisz zakres obowiązków. Zrób to zwięźle, koncentrując się na tych, które są kluczowe dla stanowiska. Bądź też wybiórczy. Nie musisz napisać w CV o pracy przy kolportażu ulotek, czy w restauracji na studiach kilkanaście lat temu, jeśli nie ma to bezpośrednio przełożenia na kompetencje kluczowe dla oferty, do której aplikujesz. Kursy, czy szkolenia możesz zebrać w jednym punkcie, jeśli skupiały się na podobnych umiejętnościach.

I niech idzie świat! Wysyłaj aplikacje regularnie, daj znać społeczności, że szukasz pracy. Mam nadzieję, że powyższe 5 sposobów na to, jak napisać dobre CV pomoże Ci znaleźć Twoją wymarzoną pracę! Powodzenia!

A jeśli masz problem, aby zmusić się do działania, koniecznie przeczytaj o niezawodnych sposobach na motywację!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments