Wielu z Was ma pewnie czasami chwile zwątpienia. Wydaje się, że zanim nauczycie się tego angielskiego, czy innego języka, to miną wieki. Szukacie wtedy sposobów na to, żeby magicznie, szybko nauczyć się języka. Bo przecież tyle słów, gramatyki, kolokacje, phrasale, idiomy – po cóż to komu potrzebne. Jeśli takie myśli witają częściej w Waszych głowach, powinniście doczytać do końca ten post. Otóż dziś chcę Wam opowiedzieć o człowieku, który w latach 30-tych minionego wieku uznał, że ten angielski to jest jednak trochę zbyt skomplikowany. Postanowił on upowszechnić tzw. Basic English, czyli wersję angielskiego, w której za pomocą 850 słów można wyrazić wszystkie proste i bardziej złożone myśli, poglądy, opinie, czy potrzeby.
Na drodze do lingua franca
Charles Kay Ogden, bo o nim mowa, nie był jednak zapracowanym businessmanem, czy leniwym uczniakiem, któremu do nauki języka było po prostu nie po drodze. Był szanowanym językoznawcą, a jego idea miała sprawić, by angielski stał się międzynarodowym językiem do porozumiewania się w sprawach handlowych i naukowych. Stąd też nazwa Basic, która oddawała nie tylko prostotę języka, ale również zawierała pierwsze litery słów Business, Academic, Scientific, International i Commercial.
850 słów i tylko jedno znaczenie
Basic English to 850 słów. W większości Ogden dopuścił do użycia tylko jedno znaczenie tych słów, żeby maksymalnie zmniejszyć ryzyko nieporozumienia, czy dwuznaczności. Zasady gramatyczne nie różnią się w zasadzie od tych standardowych (tworzenie liczby mnogiej, słowotwórstwo itp.), pozbawione są jednak wszelkich wyjątków.
Co ciekawe, Basic English nie był tylko wymysłem i mrzonką Ogdena, która gdzieś rozmyła się pod wpływem czasu. Ogden napisał kilkanaście podręczników, w których wyjaśniał zasady użycia języka, opisywał system gramatyki, umieszczał listy słów. Powstał również słownik obrazkowy dwustu wyrazów, które dało się przedstawić w takiej formie. Co więcej, dziś Basic English jest również obecny np. na Wikipedii. Możemy tam czytać artykuły w odmianie Simple English, która właśnie na języku Ogdena bazuje.
Jeśli zafascynował Was ten temat, to tutaj możecie przeczytać więcej informacji i ciekawostek o Charlesie Ogdenie i jego pomyśle na uproszczenie języka angielskiego.
Jak możemy skorzystać z wiedzy Ogdena, aby szybko nauczyć się języka?
Basic English jest przede wszystkim ciekawostką językową. Ucząc się języka we współczesnym świecie, gdzie mamy szeroki dostęp do źródeł i pomocy językowych, raczej dążymy do pełnej znajomości języka. Chociaż Wikipedia w Simple English jest świetnym narzędziem do nauki dla osób na niższych poziomach znajomości języka! Jeśli jednak zależy nam na tym, aby szybko nauczyć się języka i posiąść podstawową umiejętność komunikowania się i zrozumienia rodzimych użytkowników języka, warto posłużyć się listami najczęściej używanych słów w danym języku. Istnieje nawet strona, na której znajdziemy takie listy dla największych języków świata wraz z ich tłumaczeniami na język angielski. Oczywiście słownictwa najlepiej uczyć się w kontekście oraz praktycznie ich używając. To już jednak temat na oddzielny wpis, bo mam dla Was kilka świetnych metod, które zasługują na własne miejsce na blogu 🙂
A Wy uczycie się sami języka obcego?Jak dobieracie sobie materiał do przerobienia? Z czego korzystacie?
Jeśli jeszcze zastanawiasz się, skąd moja pasja do języków obcych, koniecznie przeczytaj tej wpis.